Uroda i moda

Sposoby na brzydki zapach stóp

Brzydki zapach stóp, to bardzo wstydliwy problem. Sprawia, że czujemy się niekomfortowo, gdy przyjmujemy gości lub odwiedzamy miejsca, w których musimy zdjąć buty. Kilka propozycji jak zaopiekować się swoimi stopami, zapobiegnie nieprzyjemnie pachnącym sytuacjom, w których mamy ochotę zapaść się pod ziemię.
Niepożądany zapach pojawia się zwykle wtedy, gdy na stopach namnożą się bakterie. Może być to też skutek nadmiernej potliwości, a czasem efekt spożywania niektórych produktów, jak czosnek, czy pikantne potrawy.
Prawdopodobnie pierwszym krokiem, jaki podejmujemy w walce z tym problemem, jest pójście do apteki po lek w postaci sprayu lub maści. Owszem, takie specjalne preparaty mają właściwości bakteriobójcze, a także zapobiegają potliwości.

Jednak podstawową sprawą, której należy się przyjrzeć, jest higiena naszych stóp. Może nam się wydawać, że nie mamy sobie nic do zarzucenia w tej kwestii, a jednak pamiętać należy o kilku aspektach, które sprzyjać będą brzydkiemu zapachowi.

Przede wszystkim nie możemy dopuścić do tego, aby stopy długo pozostawały wilgotne. Po kąpieli należy je bardzo dokładnie wytrzeć. Pamiętajmy też o przestrzeniach między palcami. To bardzo istotne, bo wilgoć sprzyja rozwojowi grzybicy. Powinniśmy także pozbywać się regularnie zrogowaciałego naskórka, bo nie dość, że jest nieestetyczny, to jest pożywką dla rozwijających się na stopach bakterii.

Szczególną uwagę zwróćmy na dobór obuwia. Powinno być skórzane lub z naturalnych materiałów, tak by noga mogła oddychać. Na rynku istnieją specjalne wkładki do butów, które zapobiegają brzydkiemu zapachowi i wspomogą nas w walce. Jeśli obuwie ulegnie zawilgoceniu, przed kolejnym założeniem należy je dokładnie wysuszyć. Warto mieć też oddzielne buty na drogę, do pracy, czy na trening, tak aby można było zmieniać je jak najczęściej.

To samo tyczy się skarpetek. Zawsze muszą być suche, a jeśli jest taka potrzeba, należy zmieniać je nawet kilka razy dziennie. Dobrym pomysłem jest także stosowanie talku i zasypek na jego bazie, dzięki którym nogi będą dłużej suche. Oczywiście takie podstawowe zasady higieny nie zawsze muszą być wystarczające. Zawsze jednak możemy wspomóc się domowymi sposobami, które znacząco wpłyną na zapach wydzielany przez stopy. Przydatne będzie tu namaczanie nóg w naparach z czarnej herbaty, albo dolewanie do miski z wodą octu jabłkowego. Do płukania stóp możemy także przygotować wodę z olejkami eterycznymi takimi jak eukaliptusowy, lawendowy, czy miętowy. Podobno skuteczną metodą na pozbywanie się brzydkiego zapachu jest też stosowanie papki ze świeżego imbiru, którą obkładamy stopy na kilkanaście minut.

W domu możemy też przygotować coś, co wchłonie brzydki zapach z butów. Są to między innymi wiórki cedrowe, które po umieszczeniu w bawełnianym woreczku, można włożyć do obuwia po każdej wędrówce. Zbierają one wilgoć, a wraz z nią nasze obawy, że zapach butów znowu przysporzy nam kolejnego wstydu.
Nie zawsze jednak brzydko pachnące stopy, to problem, z którym możemy poradzić sobie samemu. Jeśli jest to efekt grzybicy lub nadmiernej potliwości, której nie potrafimy poskromić domowymi sposobami, jedynym rozsądnym wyjściem jest udanie się do lekarza. Powinien on zaproponować terapię, która ulży nam w tym wstydliwym kłopocie.

You may also like

Leave a reply

More in Uroda i moda