Uroda i moda

Jak dbać o swoje ciało w upalne dni?

Letnie pogoda bywa nieprzewidywalna. Zdarzają się czasem dłuższe okresy dni chłodniejszych, mimo to jednak, szczególnie w ostatnich latach pogoda w letnich miesiącach charakteryzuje się raczej wysokimi temperaturami. Zmiany klimatu potęgują te ekstremalne zjawiska pogodowe i termiczne, które nie pozostają bez wpływu na nasz organizm. Co możemy zrobić dla siebie by w takich upalnych dniach funkcjonować na tyle normalnie na ile jest to możliwe? Czy można się przygotować do tak ekstremalnych temperatur wcześniej?

Pierwsza porada na upał będzie dość zaskakująca. Troska o swoje ciało zwykle kojarzy się z aktywnością fizyczną. W upalne dni postaraj się jednak zminimalizować aktywność fizyczną. Swoje domowe obowiązki postaraj się wykonać we wczesnych godzinach porannych kiedy jest najchłodniej. Oczywiście wczesne wstawanie skutkuje wieloma innymi korzyściami. W upalne dni jednak nasz organizm podlega tak dużemu obciążeniu, że będzie nam bardzo wdzięczny, gdy damy mu jak najwięcej czasu na odpoczynek i regenerację.

Postaraj się planować dzień tak by unikać wychodzenia na zewnątrz w porze największego nasłonecznienia. Organizacja dnia powinna uwzględnić w szczególności ograniczenie wyjść pomiędzy godz. 11 a godz. 17. Jeśli nie musisz, to w ogóle nie konfrontuj się za słońcem. Ono w tych dniach może być naprawdę niebezpieczne. Jeśli musisz pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim pamiętaj o nakryciu głowy. Noś jasne ubrania. Ciemne kolory spowodują nagrzewanie ciała, poprzez skupianie promieni słonecznych. Ubrania niech będą przewiewne i luźne. Najlepiej z naturalnych materiałów.

W ciągu dnia możesz wziąć chłodny prysznic lub kąpiel. Na tymczasowe schłodzenie takich miejsc jak kark czy ramiona świetnie nadaje się wilgotny ręcznik. Przez wielu uwielbiane chłodzenie nóg w zimnej wodzie jest jak najbardziej godne polecenia w upalne dni.

I najważniejsze. Uzupełniaj płyny. Gdy wychodzisz z domu miej ze sobą butelkę wody. Staraj się unikać napojów słodzonych. Nie pij alkoholu. Unikaj też tych napojów zawierających kawę lub herbatę. Mogą one zwiększać proces odwodnienia organizmu. Pij dużo wody i generalnie ochładzaj się od wewnątrz. Oprócz picia zimnych napojów postaraj się jeść niewielkie schłodzone posiłki. Najlepsze będą wszelkiego rodzaju sałatki. Nie zapominaj o jedzeniu owoców, które oczywiście przed spożyciem także możesz schłodzić.

Gorące upalne dni to wyzwanie dla naszego organizmu. Troska o nasze ciało powinna właśnie przybrać nieco inny charakter dostosowany do warunków zewnętrznych. Podjęcie odpowiednich działań i przygotowanie się na upalne dni sprawi, że czas ten będzie mniej uciążliwy a my ułatwimy naszemu organizmowi przetrwanie upału, który niewątpliwie jest wyzwaniem dla nas wszystkich.

You may also like

Leave a reply

More in Uroda i moda