Dom i wnętrza

Jakie strefy wyznaczyć w pokoju dziecięcym?

Pokój dziecięcy często pełni wiele funkcji. W związku z tym należy odpowiednio go podzielić, by umożliwić wygodne życie jego mieszkańcowi. Jakie strefy powinny znaleźć się w pokoju dziecięcym? Jak je wyznaczyć, by mieszkało się w nim wygodnie i by odpowiadał on potrzebom malucha?

Strefa do snu

Sen jest bardzo ważny dla osoby, która dopiero się rozwija. Dlatego dobrze jest wyznaczyć strefę, która umożliwi wypoczynek jak najwyższej jakości. Oczywiście w przestrzeni tej powinno królować odpowiednio wybrane łóżko – lub kilka. W miarę możliwości dobrze jest uniknąć bezpośredniego sąsiedztwa drzwi lub okna. Hałasy z sąsiednich pomieszczeń lub przeciąg mogą skutecznie utrudnić głęboki sen. W strefie do spania warto także zainstalować wygodne, poręczne, dodatkowe oświetlenie. Ułatwi to układanie do snu – zwłaszcza w sytuacji, gdy dziecko obawia się ciemności. Dużą pomocą będzie także szafka nocna, na której dziecko może odkładać potrzebne mu przedmioty. Ułatwia to codzienne funkcjonowanie i pomoże ograniczyć wstawanie w nocy. Pozwoli to również na utrzymanie porządku w pokoju dziecka.

Strefa do nauki

Dzieci spędzają bardzo dużo czasu na nauce do szkoły – i nie tylko. W związku z tym warto zaaranżować mu miejsce, które idealnie się do tego nada. Funkcjonalne biurko to podstawa. Najlepiej jest wybrać model z dodatkowym miejscem do przechowywania – lub takie, które umożliwia dostawienie szafki. Ważne jest również odpowiednie, ergonomiczne krzesło. Warto wybrać takie z możliwością regulacji. Pozwoli to uniknąć obciążeń i kontuzji, a także pomoże zachować prosty kręgosłup dziecka. Biurko dobrze jest ustawić bokiem do okna, które będzie dostarczać naturalnego światła. Taka konfiguracja pozwoli też uniknąć zbyt mocnego nasłonecznienia lub niewygodnego zacienienia przestrzeni roboczej. Warto także ustawić na blacie lampkę biurkową, która ułatwi odrabianie lekcji po zmroku.

Strefa do zabawy

Nie można jednak zapominać o zabawie – ona również jest niezwykle ważna dla rozwoju dziecka. Warto odpowiednio zaaranżować miejsce także w tym celu. Ustawić w nim można ulubione zabawki i skrzynie do ich przechowywania. Dobrym pomysłem może być również ułożenie maty lub dywanu, na którym będzie można usiąść. Pomogą one również wygłuszyć odrobinę pomieszczenie. W kąciku do zabawy można także wykorzystać kreatywne rozwiązania – ustawić niewielki namiot, domek, mały stół z krzesłami, a nawet improwizowany małpi gaj. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością przestrzeni, możemy stworzyć oddzielny pokój zabaw dla dzieci w domu. Maluchy z pewnością docenią dużą ilość przestrzeni, w której będą mogły puścić wodze fantazji i spędzać czas z rodzeństwem, rodzicami lub znajomymi.

Miejsce do przechowywania

W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć miejsca do przechowywania ubrań, przedmiotów czy zabawek. Z pewnością warto postawić na przestronną szafę, jednak wymaga ona dużej ilości miejsca. Świetnym rozwiązaniem jest również komoda. Oprócz tego pomocne mogą się okazać różnego rodzaju regały i skrzynie. Czasem jednak w pokoju dziecięcym nie ma wystarczającej ilości miejsca na wszystkie przedmioty. W związku z tym czasem szafy lub regały trzeba przenieść do innego pomieszczenia. Szafa w korytarzu, pawlacz lub strych będzie doskonałym miejscem na rzadziej używane przedmioty. Dobrze jest zadbać o odpowiednią organizację przestrzeni – ułatwi ona utrzymywanie porządku, co jest wyzwaniem dla wielu pociech i zapewni komfortowe korzystanie z pokoju dziecka każdego dnia, niezależnie od sytuacji.

You may also like

Leave a reply