Dom i wnętrza

Moda na uniwersalność i wygodę

Absolutną normą w domach jest montowanie na oknach rolet w celu oddzielenia się od świata zewnętrznego oraz zawieszanie firanek dla uzupełnienia i ozdobienia pomieszczenia. Ostatnio jednak do mody powraca połączenie tych dwóch funkcji, w postaci żaluzji na okna. I nie chodzi już o plastikowe czy aluminiowe żaluzje z którymi można się było dotychczas spotkać. Swoje pięć minut przeżywają obecnie żaluzje drewniane!

Żaluzje drewniane – rodzaje

Wśród żaluzji drewnianych wyróżniamy przede wszystkim standardowy podział na żaluzje poziome oraz żaluzje pionowe. Żaluzje pionowe rozsuwane są w poprzek okna i mają szersze lamele, co sprawia, że są bardziej użyteczne przy większych oknach. Natomiast żaluzje poziome są regulowane w systemie góra-dół a ich lamele są węższe. Są one funkcjonalne zarówno przy mniejszych jak i większych przeszkleniach.

Drewniane żaluzje poziome możemy podzielić ze względu na grubość lameli. Listewka ta może mieć 25 milimetrów. Wtedy można zamontować ją zarówno na ścianie, na suficie oraz ramie okna. Istnieją również listewki o grubości 50 milimetrów, które należy montować na ścianie bądź suficie, są one bowiem zbyt ciężkie aby zawiesić je na oknie.

Kupić można również żaluzje drewniane dzień noc! Ustawia się je tak, aby listewki się mijały (noc) bądź nachodziły na siebie (dzień). W ten sposób regulujemy ilość światła przedostającego się do pomieszczenia.

Żaluzje drewniane można podzielić także ze względu na rodzaj drewna z jakiego są wykonane. Może być to drewno lipowe,  dębowe, sosnowe czy też bukowe. Żaluzje mogą być wykonane zarówno z drewna jednego rodzaju jak i mieszanki różnych drewien, np. lipowego i dębowego.

Zalety żaluzji drewnianych

Ogromną zaletą żaluzji drewnianych jest oczywiście ich piękny wygląd. Pasują one zarówno do staromodnych jak i nowoczesnych wnętrz. Dzięki nim pomieszczenie robi się bardziej przytulne oraz oddaje atmosferę ciepła.

Drewniane żaluzje są solidne i wytrzymałe. Nie tylko pod względem uszkodzeń. Nie trzeba również martwić się o ich odbarwienie czy wyniszczenie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.

Problemu nie stanowią również zwijające się sznurki. Sterowanie w drewnianych żaluzjach jest bardzo wygodne. Również montaż jest bezproblemowy i możliwy do samodzielnego wykonania. Także utrzymanie ich w czystości sprawia dużo mniej problemu niż przy innych rodzajach żaluzji.

Na koniec zaleta nie mniej ważna od pozostałych – są ekologiczne. Dlatego będą one idealnym wyborem dla osób dbających o środowisko.

Do jakich aranżacji pasują drewniane żaluzje?

Drewniane żaluzje można dopasować zarówno do nowoczesnych jak i klasycznych wnętrz. Nie da się jednak zaprzeczyć, że najlepiej wpasowują się one w pomieszczenia, które już w jakiś sposób nawiązują do natury. Doskonale sprawdzą się w pokoju miłośnika roślin. Idealnie komponują się ze stylem boho, shabby chic, skandynawskim czy eklektycznym.

Oczywiście najważniejsze jest dobranie odpowiedniego koloru drewna w żaluzjach. Wtedy mamy gwarancję, że wpasują się one do naszego wnętrza, bez względu na to, w jakim jest ono stylu.

Drewniane żaluzje są dla wszystkich. Nie ważne, w jakim stylu gustujemy czy jakiej wielkości są okna w naszym domu. Przy odpowiednim doborze rodzaju żaluzji będą one pięknie prezentowały się w każdym pomieszczeniu. A nie można również zapominać o ich funkcjonalności i pozytywnym wpływie na planetę!

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

You may also like

Leave a reply