Zdrowie

Wskazówki dotyczące treningów dla osób cierpiących na depresję.

Zarządzaj intensywnością swoich treningów

Istnieją różne poziomy intensywności ćwiczeń. Jak wspomniano wcześniej, treningi o wysokiej intensywności są zazwyczaj tymi, które dają tak pożądany „wzlot biegacza”, ale są to również takie, które mogą sprawić, że będziesz miał duszności. Wybór rodzaju intensywności zależy od dwóch rzeczy: tego, co chcesz osiągnąć i twoich osobistych preferencji. Jeśli tak naprawdę nie masz określonego celu, najlepszą opcją jest ćwiczenie z intensywnością, którą lubisz najbardziej.

Wybierz odpowiednie rodzaje ćwiczeń

Oprócz wyboru własnej intensywności treningu, wybranie faktycznych czynności sprawia, że ćwiczenia są znacznie przyjemniejsze i łatwiej jest pozostać zaangażowanym. Idź na ćwiczenia, które naprawdę ci się podobają – mają one jednak poprawić ci humor!

Wybierz dobre środowisko

Dobre środowisko treningowe znacząco wpływa na jakość twoich treningów. Jeśli to możliwe, spróbuj ćwiczyć na świeżym powietrzu. Promienie słoneczne i świeże powietrze z pewnością znacząco poprawią twoje zdrowie psychiczne, a zmiana scenerii sprawi, że ćwiczenia będą mniej monotonne.

Monitoruj i śledź swoje postępy

Właściwe śledzenie postępów zmusza cię do ponoszenia odpowiedzialności za swoje działania i zmniejsza prawdopodobieństwo rezygnacji lub nawrotu choroby. Ilekroć pojawią się wątpliwości, posiadanie aktualnego dziennika treningów przypomni ci, jak daleko zaszedłeś. Zaplanuj comiesięczną recenzję, aby te pozytywne wibracje mogły być z tobą regularnie.

Chociaż wszystko do tej pory brzmi prosto, realizacja planów ćwiczeń może nie zawsze być tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Największym problemem dla większości jest znalezienie motywacji do rozpoczęcia, zwłaszcza gdy ktoś nie był aktywny od dłuższego czasu. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że chociaż twoje obawy są słuszne, nie powinieneś pozwalać im się powstrzymywać, ponieważ takie obawy są często towarzyszącym aspektem depresji, a poddając się, pozbawiasz się szansy na wyzdrowienie.

Jak twój mózg Cię powstrzymuje

Hormonalne zaburzenia równowagi

Możliwe jest biologiczne wyjaśnienie, dlaczego tak trudno jest zacząć odzyskiwanie zdrowia, kiedy jesteś w depresji, i dotyczy to dopaminy – hormonu odpowiedzialnego za wywoływanie podniecenia i motywacji. Większość zaburzeń równowagi hormonalnej można przypisać niedoborom żywieniowym, więc upewnienie się, że dieta jest na miejscu, może pomóc ci to rozwiązać.

Lęk społeczny

Nieustanny strach i martwienie się tym, jak postrzegają cię inni, jest zdecydowanie czymś, z czym zmagają się ludzie w depresji. Doświadczanie lęku społecznego jest całkowicie normalne, ale pamiętaj, że te obawy są po prostu niepotrzebnymi zmartwieniami i że nikt tak naprawdę cię nie osądzi. Nie poddawaj się, jeśli jeszcze nawet nie zacząłeś!

Słaba samoocena

Depresja sprawia, że czujesz się, jakbyś nie mógł zrobić nic dobrze, w wyniku czego tworzy się w twojej głowie ten samohamujący głos. Trudno zignorować tego krytyka, gdy jest on częścią twojej psychiki, ale obniżenie swoich oczekiwań może ułatwić rozpoczęcie. Obniż swoje standardy i nagradzaj się za każdy dokonany postęp. Poproś przyjaciół i rodzinę o wsparcie – mając ich przy sobie, gdy natrafisz na przeszkodę, możesz uzyskać siłę, którą pomoże Ci ją pokonać!

Znalezienie motywacji do samodzielnego rozpoczęcia i wytrwania może być naprawdę trudne, gdy mózg pracuje przeciwko tobie, więc nie wahaj się w razie potrzeby zasięgnąć profesjonalnej porady od doradców lub trenerów. Zarówno formalne, jak i nieformalne wsparcie społeczne może znacznie pomóc w utrzymaniu celów ćwiczeń w perspektywie długoterminowej!

Ćwiczenia mogą być silnym długoterminowym rozwiązaniem w radzeniu sobie z depresją i przezwyciężaniem jej. Jednak ważne jest, aby wiedzieć z góry, że chociaż ćwiczenia fizyczne mają wiele korzyści dla zdrowia psychicznego, nigdy nie powinny być postrzegane jako jedyne lekarstwo na twój stan. W poważniejszych przypadkach depresji ćwiczenia nie eliminują potrzeby przyjmowania leków i terapii, ani nie stanowią absolutnej prewencji przeciw nawrotom. Ćwiczenia nie zawsze poprawiają samopoczucie. Jednak na dłuższą metę pomagają odzyskać kontrolę i stworzyć poczucie odpowiedzialności za swoje życie, a to idealna terapia przeciw depresji.

You may also like

Leave a reply

More in Zdrowie

Zdrowie

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa określana jest również jako botoks. Jest ona naturalnie wytwarzana przez bakterie ...