Firmy

Web 3.0 – przykłady wykorzystania

Już od nieco ponad dwóch dekad z internetu może korzystać znaczna liczba użytkowników. Mimo tego, że wciąż upłynęło niewiele czasu od tego momentu, dziś mało kto wyobraża sobie życie bez internetu i bez nowych technologii. Nową rewolucją związaną z tym, jak korzystamy z internetu, już niedługo może spowodować Web 3.0. Czy jest „internet przyszłości” i czy można zobaczyć przykłady jego wykorzystania?

Czym jest Web 3.0?

Trzecia generacja internetu, czyli Web 3.0 to pomysł na dalszy rozwój internetu. Przyszłe usługi internetowe mają bazować na blockchain, decentralizacji i na Big Data. Rozwój zdecentralizowanej sieci często jest porównywany z obecnie wykorzystywaną siecią Web 2.0, w której dane i treści są scentralizowane w małej grupie firm określanych jako „Big Tech”. Dalszy rozwój Web 3.0 ma doprowadzić do powstania stron i aplikacji internetowych, które będą lepiej zaspokajały potrzeby klientów, jak np. dostęp do spersonalizowanych informacji. Najważniejszym założeniem Web 3.0 jest decentralizacja, czyli zmiana sposobu przechowywania danych, ponieważ nie będą one przechowywane przez żaden konkretny podmiot.

Web 3.0 i kryptowaluta

Web 3.0 jest obecnie jednym z największych trendów w świecie kryptowalut. Internet Web 3.0 ma być zdecentralizowany, dokładnie jak ma to miejsce w przypadku blockchain i kryptowalut. Co ważne, kryptowaluty bezpośrednio powiązane z aplikacjami Web 3.0 na blockchain cieszą się bardzo dużą popularnością i odnotowują znaczny wzrost wartości. Bitcoin, Ethereum i inne popularne cyfrowe waluty obecne m.in. na giełdzie krypto Binance z czasem zyskują nieco na stabilności, natomiast kryptowaluty związane z Web 3.0 mogą stać się w najbliższym czasie środkiem wykorzystywanych do spekulacji przez traderów, którzy chcą szybko osiągnąć duże zyski. Najbardziej zdecentralizowane kryptowaluty jak np. Helium (HNT), BitTorrent (BTT) i Livepeer (LPT), Flux i Kusama mogą już w najbliższej przyszłości okazać się w centrum zainteresowania inwestorów z całego świata.

Apple’s Siri

Web 3.0 może przenieść internet do miejsca, w którym używanie palców do komunikowania się stanie się przeszłością. Zamiast tego, aplikacje takie jak np. Siri, które wykorzystują rozpoznawanie głosu, staną się powszechnością. Siri jest doskonałym przykładem tego, jak Web 3.0 może zmienić interakcję pomiędzy ludźmi i technologią w przyszłości. Siri to inteligentny asystent głosowy firmy Apple, który wykorzystuje rozpoznawanie mowy użytkownika. To sprawia, że Siri może odpowiadać na wszelkiego rodzaju pytania i wykonywać wydane przez użytkownika polecenia. Tym, co wyróżnia Siri od innych aplikacji wykorzystujących rozpoznawanie mowy, są algorytmy uczenia maszynowego. W praktyce oznacza to, że z czasem Siri uczy się na podstawie dotychczasowych interakcjach z użytkownikiem i dopasowuje się do jego preferencji.

Wolfram Alpha

Jednym z najciekawszych przykładów aplikacji wykorzystującej elementy Web 3.0 jest Wolfram Alpha. Jest to platforma obliczeniowa, która formułuje i daje odpowiedź na pytania zadane w języku naturalnym (niematematycznym), wykonuje wszystkie potrzebne obliczenia, rozwiązuje skomplikowane równania i przedstawia dane statystyczne. Wolfram Alpha cieszy się dużą popularnością wśród studentów i specjalistów z różnych dziedzin, w szczególności w dziedzinie matematyki i nauk ścisłych. Platforma ta korzysta z założeń sieci Web 3.0, zbierając informacje dla użytkowników z baz danych w sieci i przekształca informacje, aby udostępnić najlepszą odpowiedź użytkownikom końcowym. Dzięki rozwojowi technologii i wizji Web 3.0 założyciele Wolfram Alpha mogą realizować bardzo ambitny plan, który obejmuje udostępnienie wszystkim ludziom narzędzi potrzebnym do wykonywania skomplikowanych obliczeń i znajdowania odpowiedzi na wszelkie możliwe pytania.  

You may also like

Leave a reply

More in Firmy