Chillout

Naturalne właściwości mięty pieprzowej i jej zastosowanie

Poznaj roślinę – morfologia i występowanie mięty

Mięta pieprzowa, bo o niej tu mowa, to roślina naczyniowa, okrytonasienna, charakteryzująca się zielonym kolorem oraz wzrostem do 90 cm. Jej pomarszczone liście o ząbkowatych krawędziach osiągają długość pomiędzy 3 a 9 cm, natomiast szerokość od 1 do 3 cm. Ich blaszka charakteryzuje się owalnym bądź lancetowatym kształtem, zaostrzonym szczytem oraz pierzastym unerwieniem. Dolna część liścia posiada delikatny meszek. Kwiaty mięty są niewielkie, osiągają do 6 mm długości. Mięta pieprzowa jest byliną kwitnącą od lipca do sierpnia. Powstała prawdopodobnie w angielskim hrabstwie Surrey.

Wymagania

Mięta jest uprawną rośliną, czasem dziko występującą, która lubi świeże i wilgotne gleby.

Sadzenie i uprawa

Mięta pieprzowa jest rośliną niewymagającą, choć zalicza się ją do silnierosnących. Z tego powodu powinno się przeznaczyć dla niej nieco więcej miejsca w ogródku, by nie zagłuszała innych roślin. Miętę uprawia się z gotowych sadzone, potrzebuję jedynie dużo światła i wilgoci, choć potrafi rozwijać się także w zacienionym miejscu. Roślinie nie przeszkadzają również niskie temperatury.

Właściwości substancje czynne

W skład mięty wchodzi wiele substancji czynnych, które powodują, iż rośliną ta doskonale sprawdza się jako środek przeciwbólowe czy rozkurczowy. Podstawowymi substancjami składowymi mięty pieprzowej są flawonoidy oraz bogaty w mentol olejek eteryczny. Oprócz tego roślina zawiera:

R(-) karwon
Limon
Garbniki
Beta-karoten
Fenylokwasy
Witaminę A, B1, B2, B3, B6, B9, C
Kwas foliowy
Karoten
Delta-tokoferol
Fosfor
Wapń
Żelazo
Mangan
Magnez
Potas
Niacynę.

Mięta pieprzowa jest jedną z powszechnie znanych i stosowanych roślin leczniczych, z której jako środki farmaceutyczne wykorzystuje się liście oraz olejek eteryczny. Części te bogate są w substancje czynne, znajdujące swoje zastosowanie w dolegliwościach żołądkowo- jelitowych, zapaleniach oraz problemach układu oddechowego. Mięta pieprzowa działa także rozkurczowo a różne mięśnie znajdujące się w układzie pokarmowym. Oprócz tego napar z mięty może posiadać działanie uspokajające.

Zastosowanie

Miętę pieprzową stosuje się głównie jako środek farmaceutyczny przy leczeniu bólu brzucha, wzdęcia, braku apetytu. Rośliną ta wspomaga także w niwelowaniu zmian skórnych wywołanych ospą wietrzną. W medycynie naturalnej olejek eteryczny zawarty w mięcie stosuje się w stanach zapalnych układu oddechowego, rozcieńczając go z wodą lub działając zewnętrznie na skórę.

Dzięki działaniu antybakteryjnemu garbników, liście mięty można stosować do przygotowywania mazideł posiadających kojące działanie przy stanach zapalnych skóry, wywołanych np. opryszczką lub ospą wietrzną.
Oprócz zastosowania medycznego, mięta używana jest również w kosmetyce jako dodatek do szamponów, pasty do zębów czy perfum, a także w kuchni jako dodatek do potraw i napojów.

You may also like

Leave a reply

More in Chillout