Chillout

Kolarstwo dla początkujących, co musisz wiedzieć?

Kolarstwo staje się coraz popularniejszym sportem i coraz więcej ludzi decyduje się na rozpoczęcie tego rodzaju aktywności. Sport ten może dawać dużo satysfakcji, z pewnością również pomoże w poprawieniu kondycji i pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Jest jednak kilka zasad, o istnieniu których każdy początkujący kolarz powinien wiedzieć. Należy bowiem nauczyć się ćwiczyć tak, aby kolarstwo było bezpieczne i przynosiło satysfakcjonujące efekty.

Jak się przygotować?

Przede wszystkim, należy zdawać sobie sprawę z tego, że jazda wyczynowa wiąże się z dużym wysiłkiem całego organizmu. Dlatego, planując rozpoczęcie swojej kariery kolarskiej, trzeba wziąć pod uwagę stan własnej kondycji. Początkowe jazdy nie powinny być zbytnio obciążające, błędem jest również „parcie na prędkość” – podczas pierwszych wypraw rowerowych lepiej skupić się na technice i przyjemności, niż na pobijaniu rekordów.

Ważne jest również znalezienie w sobie determinacji, celu, czegoś, co będzie nas przysłowiowo „nakręcać”. Weźmy bowiem pod uwagę możliwość, iż zwątpienie pojawi się u nas już podczas pierwszego treningu – duży wysiłek i zmęczenie potrafią skutecznie zniechęcić każdego początkującego. Dlatego ważna jest silna wola i zaparcie.

Czego potrzebuje początkujący kolarz?

Aby z powodzeniem i konkretnymi skutkami uprawiać kolarstwo, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Sport ten nie należy do najtańszych, jednak przy odrobinie chęci, z pewnością możliwe jest zaoszczędzenie na zadowalający ekwipunek. Przede wszystkim, jak pewnie można było się spodziewać, do podstawowego wyposażenia należy rower.

Błędem wielu początkujących jest zakup drogiego roweru, z jak najwyższej półki cenowej. Sprzęt ten w tym przypadku będzie bardzo drogi, co skutecznie może zniechęcić do dalszego inwestowania w kolarstwo. Co więcej, należy wziąć pod uwagę ewentualność, iż stwierdzimy, że kolarstwo jednak nie jest dla nas – zostaniemy wówczas z niechcianym rowerem za kilka tysięcy, a jego sprzedanie nie będzie ani łatwe, ani opłacalne. Gdzie szukać sprawdzonych typów bukmacherskich? Sport Betfan przyjdzie Ci z pomocą!

Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie kupno roweru ze średniej półki cenowej – nie poleca się również popadania w kolejną skrajność i inwestowania w najtańszy, często niewygodny i zawodzący sprzęt. Ważne jest również zakupienie odpowiedniego stroju kolarskiego – powinien on charakteryzować się dobrymi właściwościami termoregulacyjnymi, odprowadzać skutecznie pot i mieć płaskie szwy, aby nasze ciało nie obtarło się podczas jazdy.

Jednak jednym z najważniejszych elementów ekwipunku początkującego kolarza jest kask. Chroni on bowiem strategiczną część naszego ciała – głowę, wobec czego wybór kasku nie może być przypadkowy. W tym przypadku nie oszczędzajmy pieniędzy, lecz zdecydujmy się na porządną, profesjonalną i skuteczną ochronę naszego ciała.

Podsumowanie

Obowiązującymi elementami wyposażenia każdego kolarza, nawet (a może szczególnie) początkującego, są; kask, sprawny rower i oświetlenie. Dobrze jest również zainwestować w błotniki na przednie i tylne koło.
Nie jest konieczne posiadanie roweru z najwyższej półki cenowej, lepiej wybrać sprzęt na naszą kieszeń, na którym jazda będzie bezpieczna i zarazem przyjemna.
Początkowo treningi nie będą łatwe, dlatego należy dostosować tempo do naszych umiejętności. Nie warto się zamęczać – jeżeli chcemy osiągnąć świetne wyniki, lepiej dojść do tego poprzez stopniowe treningi.

You may also like

Leave a reply

More in Chillout