Uroda i moda

Jak myć zęby?

Mycie zębów służy nie tylko bielszemu uśmiechowi i świeższemu oddechowi, ale ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia. Podczas szczotkowania usuwasz płytkę nazębną – cienką warstwę bakterii, która przylega do zębów i tworzy wnęki, choroby dziąseł. Wiesz już dlaczego szczotkować zęby, ale jeśli chcesz dowiedzieć się jak skutecznie myć zęby, to zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Użyj dobrej szczoteczki do zębów

Wybierz szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem. Musi ona skutecznie usuwać płytkę nazębną i zanieczyszczenia z zębów, nie podrażniając dziąseł ani nie powodując erozji szkliwa zębów. Szczoteczka do zębów powinna również wygodnie przylegać do dłoni i mieć wystarczająco małą główkę, aby łatwo dotrzeć do wszystkich zębów, zwłaszcza tych z tyłu. Jeśli masz trudności z dopasowaniem szczoteczki do ust, prawdopodobnie jest ona za duża.

Regularnie wymieniaj szczoteczkę do zębów

Włosie z czasem zużyje się, tracąc elastyczność i skuteczność. Powinieneś kupić nową szczoteczkę do zębów co trzy do czterech miesięcy lub gdy tylko włosie zacznie się rozrywać i tracić swój kształt. Kontrola wzrokowa szczoteczki do zębów jest ważniejsza niż rzeczywista oś czasu. Możesz także kupić szczoteczkę do zębów, kiedy jej uchwyt zmieni kolor.

Użyj fluorowej pasty do zębów

Pomaga nie tylko usunąć płytkę nazębną, ale także wzmacnia szkliwo zębów. Należy pamiętać by nie połykać pasty do zębów z fluorem, ponieważ zbyt duże spożycie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Nie należy go stosować u dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Użyj nici dentystycznej

Nić dentystyczna zębów jest tak samo ważna jak szczotkowanie, ponieważ usuwa nagromadzoną płytkę nazębną, bakterie i cząsteczki jedzenia, które zostają uwięzione między zębami, do których miękkie włosie szczotki do zębów nie jest w stanie dotrzeć. Przed umyciem zębów należy zawsze używać nici dentystycznej, aby żywność lub bakterie obluzowane podczas nitkowania nie pozostały w jamie ustnej.

Użyj niewielkiej ilości pasty do zębów

Wyciśnij na szczoteczkę pasty wielkości grochu. Zastosowanie zbyt dużej ilości pasty do zębów może spowodować nadmierne pienienie, kuszące do splunięcia i zbyt wczesnego skończenia. Ponadto zwiększa ryzyko spożycia większej ilości wypełnionej fluorem pasty do zębów, co jest bardzo niezdrowe.

Poświęć dwie do trzech minut na szczotkowanie

Myj tylko kilka zębów na raz i poruszaj się wokół ust w kółko, aby dotrzeć do każdego zęba (spędzaj około 12 do 15 sekund w każdym miejscu). Jeśli to pomoże, możesz podzielić usta na ćwiartki: lewy górny, prawy górny, lewy dolny i prawy dolny. Jeśli poświęcisz 30 sekund na każdy kwadrant, zyskasz pełne dwie minuty na szczotkowanie.

Delikatnie myj język

Po umyciu zębów użyj szczoteczki do zębów, aby delikatnie wyczyścić język. (Nie naciskaj zbyt mocno, bo zniszczysz tkankę.) Pomaga to mieć świeży oddech i pozbywa się bakterii na języku.

Zakończ płynem do płukania jamy ustnej na bazie fluoru

Weź mały łyk płynu do płukania jamy ustnej, zanurz go w ustach przez około 30 sekund i wypluj. Uważaj, aby nie połknąć żadnej ilości płynu

Pamiętaj, aby szczotkować co najmniej dwa razy dziennie

Większość dentystów zaleca szczotkowanie co najmniej dwa razy dziennie – raz rano i raz przed snem. Jeśli zmieścisz się po raz trzeci gdzieś pośrodku, będzie to jeszcze lepsze. Spróbuj szczotkować pod kątem 45 stopni, ponieważ pomaga to usunąć płytkę nazębną i cząsteczki jedzenia, napoju na zębach lepiej niż w normalny sposób. Powinieneś również starać się unikać przekąsek między posiłkami, jak to możliwe, ponieważ powoduje to gromadzenie się resztek jedzenia i bakterii w jamie ustnej.

You may also like

Leave a reply

More in Uroda i moda