Zakupy

Buty robocze odpowiednie w stosunku do czynników szkodliwych

Dobór odpowiedniego rodzaju obuwia roboczego to bardzo istotny element podczas przygotowywania przydziału asortymentu odzieży i obuwia roboczego pracownikom zatrudnionym na stanowiskach, które wymagają takiej ochrony.

Odpowiedni wybór obuwia roboczego

Dlaczego buty robocze, a właściwie ich dobór dostosowany do stanowiska pracowniczego jest taki ważny? Przede wszystkim najważniejsze jest dobro samego pracownika. Jego zdrowie i bezpieczne oraz higieniczne środowisko pracy. Podczas doboru odpowiedniego wyposażenia danego pracownika pracodawca powinien skonsultować swój wybór ze specjalistą bhp, który sprawdzi atesty i certyfikaty wybranego produktu. Nie zawsze to, co wydaje się na pierwszy rzut oka zasadne, jest rzeczą niezbędną w wyposażeniu pracownika. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę zagrożenia panujące lub mogące się pojawiać w środowisku pracy.

Rodzaj obuwia

Biorąc pod uwagę specyfikę branży, rodzaj wykonywanej pracy oraz zagrożenia, specjalista ds. BHP może wskazać, jakiego rodzaju buty robocze są niezbędne na danym stanowisku. Rodzajów obuwia jest wiele. Buty robocze wysokie, niskie, półbuty, sandały, wodoszczelne, z membraną, z noskami i bez. Jedne są wiązane, inne na rzepy, a jeszcze inne wsuwane. Buty robocze mogą posiadać system antypoślizgowy, chronić przed przemakaniem, chronić przed zimnem, mogą mieć funkcję elektrostatyczne i wiele innych.

Po przygotowaniu listy czynników, które występują na danym stanowisku pracy jesteśmy w stanie określić jaki rodzaj obuwia spełni nasze wymagania i zapewni bezpieczną pracę naszym pracownikom.

Należy zwrócić uwagę na obuwie ochronne posiadające atesty BHP. Należą do nich buty klas S1, S2 oraz S3. Buty z atestem dają gwarancję bezpieczeństwa, a przecież o nie tutaj chodzi. Buty robocze można zakupić w hurtowniach lub sklepach z asortymentem BHP. W przypadku obuwia warto zamówić egzemplarze testowe z każdego rozmiaru, aby móc dobrać najlepiej pasujący rozmiar dla konkretnego pracownika.

You may also like

Leave a reply

More in Zakupy